5 grudnia nasi uczniowie uczęszczający na świetlicę szkolną z klasy 2b i 3b wzięli udział w "Mikołajkowych potyczkach", organizowanych przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Zawodnicy startowali w dyscyplinach sportowych oraz w zadaniach wymagających od nich uwagi, refleksu oraz słuchu muzycznego. Po zaciekłej dogrywce zdobyli II miejsce. Gratulujemy😃
Aktualności
Mikołajkowe zabawy
Szkolny kiermasz świąteczny
Zapraszamy na szkolny kiermasz ozdób i dekoracji świątecznych w naszej szkole!
Wyniki XXI Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczo-Plastycznego Nasza Jura z lotu ptaka
Prosimy o zapoznanie się z wynikami konkursu zorganizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie i Szkołę Podstawową nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie:
Protokol_z_XXI_konkursu_Nasza_Jura_z_lotu_ptaka_2024_2025.pdf
Dzieciństwo bez przemocy
Nasza szkoła przyłączyła się do krajowej kampanii "Dzieciństwo bez przemocy". 19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, który w naszej szkole został zaakcentowany szczególną dekoracją w oknach sali lekcyjnej. Nasze serca są blisko Tych, którzy potrzebują pomocy.
Wojewódzki Konkurs Plastyczno-Przyrodniczy "Nasza Jura z lotu ptaka"
Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez:
Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie oraz Szkołę Podstawową nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie, ul. Księżycowa 6
Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań osobliwościami Jury Krakowsko – Częstochowskiej,
- pogłębienie wiedzy na temat przyrody ożywionej i nieożywionej Jury Krakowsko – Częstochowskiej,
- promowanie ochrony przyrody w regionie częstochowskim, - rozwijanie postaw proekologicznych,
- rozwijanie zainteresowań plastyczno – przyrodniczych i związanych z historią Jury.1. Do kogo skierowany jest konkurs?
Konkurs ma zasięg wojewódzki i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas I-VIII. Konkurs zostanie rozstrzygnięty z podziałem na kategorie wiekowe: - klasy I-III,
- klasy IV-VI,
- klasy VII-VIII.
W konkursie zostaną przyznane miejsca I, II, III oraz wyróżnienia. Konkurs jest bezpłatny i jednoetapowy.
2. Jakie prace wezmą udział w konkursie?
- Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu pracy plastycznej na formacie A4 przedstawiającej wybraną osobliwość z terenu Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Przedstawienie powinno nawiązywać do hasła przewodniego tegorocznej edycji Konkursu „Nasza Jura z lotu ptaka”.
- Prace powinny być wykonane w dowolnej technice płaskiej: malarstwo, rysunek, kolaż itp. (oprócz prac na szkle i technik z użyciem materiałów sypkich).
- Uczniowie klas I-III dołączają do pracy kartkę z tytułem przedstawionej osobliwości.
- Uczniowie klas IV–VIII dołączają do pracy kartkę z tytułem i kilkuzdaniowym opisem wybranej osobliwości
(w tym z opisem miejscem występowania).
3. Jak mają być opisane prace?
- każda praca musi być podpisana na odwrocie wg załączonego wzoru karty zgłoszeniowej i musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko autora, klasę, nazwę, adres i telefon szkoły, imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego uczeń wykonał pracę.
- prace plastyczne wraz z opisem, kartą zgłoszeniową (zał. 1) i zgodą na przetwarzanie danych osobowych
(zał. 2) należy umieścić w kopercie z dopiskiem: Konkurs LOP „Nasza Jura”.
-
- Do kiedy i gdzie należy składać prace?
Prace prosimy przesłać lub dostarczyć osobiście na adres: Szkoła Podstawowa nr 1 im. Zdobywców Przestworzy ul. Księżycowa 6, 42-202 Częstochowa
Termin nadsyłania prac: do 29 listopada 2024 roku.
-
- Co dalej z pracami?
- nagrodzone prace przechodzą na własność organizatorów i wezmą udział w wystawach pokonkursowych. - udział w konkursie oznacza wyrażenie zgody na postanowienia niniejszego regulaminu.
Koordynatorzy: Ewa Dróżdż, Eliza Kałafut
Regulamin konkursu i zgłoszenie do pobrania:
Dzień Niepodległości - uroczysta akademia
- 68
Dzień Niepodległości to święto pełne radości jak i zadumy. W uroczystość tę cała społeczność szkoły zebrała się na sali gimnastycznej w odświętnych strojach przyozdobionych patriotycznymi elementami. Podczas akademii, przygotowanej przez uczniów klas czwartych, wzruszająco i uroczyście zabrzmiały poezja i pieśni narodowe. Nie zabrakło także pięknie zatańczonych poloneza i mazura. Wszyscy zebrani mogli poczuć dumę z tego, że są Polakami i przypomnieć sobie polską, niełatwą drogę do niepodległości.
Zapraszamy do udziału w projekcie - Aktywni i bezpieczni w drodze do szkoły!
Projekt został przygotowany przez Gminę Miasto Częstochowa, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie w ramach Programu upowszechniającego zasady profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży w szkołach i placówkach prowadzonych przez miasto Częstochowa i jest rozszerzoną kontynuacją Kampanii Aktywna wiosna.
Nasza szkoła przystępuje do Projektu "Aktywni i bezpieczni w drodze do szkoły”. Zapraszamy serdecznie do udziału w tym roku szkolnym. Chętni uczniowie proszeni są o zgłaszanie się do Szkolnego Koordynatora Projektu – Pani Magdaleny Stryjewskiej. Lista uczestników zamyka się 31 października 2024.
Głównym celem Projektu Aktywni i bezpieczni w drodze do przedszkola/szkoły jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów i ich rodziców na drogach, promowanie aktywności fizycznej i zachęcenie do ograniczenia korzystania z transportu samochodowego oraz budowanie świadomości i integracji społecznej.
W ramach konkursu punktowane są dojazdy do szkół na rowerach, hulajnogach (z wyłączeniem elektrycznych), deskorolkach oraz na rolkach lub wrotkach. Punkty przyznawane są za każdy zadeklarowany i udokumentowany kilometr aktywności.Do Projektu Szkoła może przystąpić do dnia 31.10.2024r., przy czym warunkiem naliczania punktów jest odbycie przez uczestnika minimum 20 aktywnych podróży. Punkty naliczane są wg schematu: kilometraż x 1 w przypadku dojazdu rowerem, kilometraż x 2 w przypadku dojazdu hulajnogą, deskorolkach, rolkach lub wrotkach.
Punktacja dzienna uczestnika zostaje podwojona w przypadku, gdy dystans przebywa w towarzystwie rodzica/opiekuna korzystającego z przewidzianego w konkursie środka lokomocji.
W ramach szeroko pojętej profilaktyki bezpieczeństwa na drogach, w placówkach przystępujących do Projektu realizowane będą zajęcia warsztatowe, wykłady i pogadanki oraz konkursy.
Dołącz do nas i walcz o zdrowie i środowisko!Regulamin_projektu_Aktywni_i_bezpieczni_w_drodze_do_szkoly_2024_2025.pdf
Uroczyste pasowanie na Pierwszaka
- 61
10 października w naszej szkole odbyło się pasowanie na pierwszaka. Gośćmi honorowymi byli: Pan Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowa, Pan Marcin Maranda - Radny Miasta Częstochowa, Pani Magdalena Kowalewska - Dyrektor Przedszkola nr 13 im. Krecika w Częstochowie oraz nauczycielki Przedszkola im. Krecika w Częstochowie.
Dzień Edukacji Narodowej
- 42
Dzień Edukacji Narodowej obchodziliśmy w naszej szkole 11 października. W uroczystościach, zgodnie z tradycją szkoły, uczestniczyli emerytowani pracownicy „Jedynki”, a także zaproszeni goście, wśród których znalazł się pan Rafał Piotrowski - Naczelnik Wydziału Edukacji oraz pani Agnieszka Ogrodniczek z Miejskiego Przedszkola nr 13 im. Krecika wraz z podopiecznymi.
Akademia oparta była na motywach znanego wszystkim i lubianego „Kubusia Puchatka”. Pełen humoru i ciepła scenariusz przeniósł widzów do Stumilowego Lasu, gdzie bohaterowie poznawali prawdę o takich wartościach jak przyjaźń czy nauka. Nie zabrakło także życzeń i podziękowań dla nauczycieli. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem.
Było to udane, radosne święto całej społeczności szkolnej.
Nowy rok szkolny w nowych wnętrzach szkoły
- 24
Nasza szkoła zyskała nowy wizerunek dzięki aranżacjom przestrzeni szkolnych korytarzy.
Inauguracja nowego roku szkolnego 2024/2025
- 17
Nowy rok szkolny 2024/2025 powitało 405 uczniów z 17 klas. Jak co roku otwarła go uroczysta i pełna radości akademia w wykonaniu klas piątych. Scenariusz oparty był na motywach lektury „Akademia Pana Kleksa” Jana Brzechwy i nosił tytuł: „ Witajcie w naszej bajce”. Na scenie mogliśmy zobaczyć m.in. przędzenie liter z Panem Kleksem, kleksografię czy przepis na idealnego ucznia.
Pani dyrektor powitała nowych uczniów i złożyła wszystkim życzenia sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym. Powrót do nauki stał się z pewnością przyjemniejszy za sprawą przeprowadzonego w czasie wakacji remontu. „Jedynka” zyskała nowy wizerunek za sprawą realizacji zadania z budżetu obywatelskiego pod hasłem: „Aranżacja przyjaznej przestrzeni wspólnej korytarzy w SP nr 1 w Częstochowie.”
W tym roku zabiegać będziemy o możliwość renowacji sali gimnastycznej i placu zabaw. Mamy nadzieję, że znów, wspólnymi siłami, uda nam się osiągnąć ambitne cele. Bądźmy razem w każdym działaniu szkoły w kolejnym roku nauki.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
Informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025 odbędzie się w dniu 02 września 2024 r. w sali gimnastycznej:
godz. 10.00 - klasy 1 - 3
godz. 11.30 - klasy 4 - 8
Serdecznie zapraszamy!
Zakończenie roku szkolnego 2023/2024
Informujemy, że uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 21.06.2024 r. (piątek) w sali gimnastycznej w godzinach:
8:30 - klasy 7 - 8
10:00 - klasy 4 - 6
12:00 - klasy 1 - 3
Zasady rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej 2024
Prosimy zapoznać się z wytycznymi rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w roku 2024/2025
Powiatowy Konkurs Językowy - My dream trip to the United Kingdom
Prosimy o zapoznanie się z wynikami konkursu z języka angielskiego:
Wyniki Powiatowego Konkursu Językowego „My dream trip to the United Kingdom”:
I miejsce - Nina Szlęzak SP nr 54 w Częstochowie
II miejsce - Julia Góździk SP im. Kornela Makuszyńskiego w Łojkach
III miejsce - Konstancja Kopeć SP nr 36 w Częstochowie
Gratulujemy!
Wyniki XX Powiatowego Konkursu Przyrodniczo – Plastycznego NASZA JURA
W dniu 12 kwietnia 2024 roku odbyło się spotkanie komisji XX Powiatowego Konkursu Przyrodniczo - Plastycznego Nasza Jura „Piękno Osobliwości Jury Krakowsko- Częstochowskiej w różnych porach roku” zorganizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Częstochowie oraz Szkołę Podstawową nr 1 w Częstochowie im. Zdobywców Przestworzy.
Na konkurs wpłynęło 108 prac z 17 Szkół Podstawowych z Częstochowy i powiatu częstochowskiego. Komisja oceniła prace w/g kryteriów: ciekawe pod względem plastycznym ujęcie tematu, wymiary i technika wykonania pracy oraz zgodność opisów i zawartych informacji z tematem konkursu.
Sponsorem nagród w konkursie jest Urząd Miasta Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa Częstochowy, Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie oraz Rada Rodziców SP nr 1 w Częstochowie.
Nagrodzone i wyróżnione prace prezentowane będą w pokonkursowych wystawach promując ideę konkursu „Nasza Jura” i działań LOP. Prace przekazane są do dyspozycji organizatorów.
Podsumowanie i uroczyste zakończenie konkursu odbędzie się 17.05.2024r.
w SP nr 1 w Częstochowie, ul Księżycowa 6, o godzinie 13.00.
Wyniki konkursu:
W kategorii klas I - III przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce - Kaja Suchecka kl. III, Szkoła Podstawowa nr 41 w Częstochowie, op. Agnieszka Pala
I miejsce - Kateryna Avdieieva kl. I, Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowa, op. Danuta Ziemnicka
II miejsce - Vladyslava Muzyka kl. III, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie, op. Ilona Nawrot
II miejsce Alicja Młyńczak kl. I Szkoła Podstawowa w Olsztynie, op. Anita Rabene - Jakubczyk
III miejsce – Julia Świeża kl. III, Szkoła Podstawowa nr 52 w Częstochowie, op. Karolina Suchecka
III miejsce – Mikołaj Nowak kl. III, Szkoła Podstawowa w Brzyszowie, op. Aldona Tomzik
Wyróżnienia
Hanna Sowińska kl. III, Szkoła Podstawowa w Brzyszowie, op. Aldona Tomzik
Oliwia Sikorska kl. I, Szkoła Podstawowa nr 29 w Częstochowie, op. Inga Świetlak
Liliana Szymala kl. I, Szkoła Podstawowa w Rudnikach, op. Justyna Mrozicka
Maria Dumańska kl. I, Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie, op. Anna Dąbek
W kategorii klas IV- VIII przyznano następujące miejsca i wyróżnienia:
I miejsce – Filip Ślęzak kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 38 w Częstochowie,
op. Joanna Jamska
I miejsce – Zofia Kokoszka kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie,
op. Ewa Dróżdż
II miejsce – Zuzanna Szczerba kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie,
op. Inga Kulasiewicz
II miejsce – Weronika Boral kl. VIII, Szkoła Podstawowa nr 42 w Częstochowie,
op. Iwona Bartkiewicz
II miejsce – Marta Siwak kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie,
op. Inga Kulasiewicz
III miejsce – Aleksandra Makles kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie,
op. Małgorzata Rapalska
III miejsce – Mariusz Woźniak kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 15 w Częstochowie,
op. Dorota Biczak-Lipiec
III miejsce – Oliwia Błaszczak-Olejnik kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie,
op. Eliza Kałafut
III miejsce Maja Kupczyk kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 13 w Częstochowie,
op. Monika Borek
Wyróżnienia
Jan Trąbski kl. V, Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie, op. Małgorzata Rapalska
Zuzanna Machura kl. V, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie, Ilona Nawrot
Julia Wąsik kl. VII, Szkoła Podstawowa nr 48 w Częstochowie, op. Małgorzata Rapalska
Kalina Pałasz kl. V, Szkoła Podstawowa nr 1 w Częstochowie, op. Ewa Dróżdż
Tymoteusz Śliwiński kl. V, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Częstochowie,
op. Ilona Nawrot
Lena Pachuc kl. VII, Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz” w Jackowie,
op. Ewa Jagusiak
Karolina Kulanin, kl. IV Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono-Sierbowicach,
op. Magdalena Dachowska
Protokół komisji konkursu:
Protokol_XX_konkursu_Nasza_Jura_2024.pdf
Standardy Ochrony Małoletnich
Z dniem 15 lutego 2024 r. wprowadza się Standardy Ochrony Małoletnich w Szkole Podstawowej nr 1 im. Zdobywców Przestworzy w Częstochowie. Prosimy zapoznać się z dokumentem w załączniku.
V Powiatowy Konkurs Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej- Piosenki od serca 2024
XX Powiatowy Konkurs Przyrodniczo-Plastyczny Nasza Jura 2023_24
Euroweek 2023 - Lądek Zdrój
Aby tradycji stało się zadość w połowie grudnia udaliśmy się na naszą coroczną przygodę kulturowo-językową - EUROWEEK :-) W tym oku uczestniczyła w nim liczna i zróżnicowana grupa uczniów naszej szkoły - siedemdziesiąt osób z klas: czwartych, piątych, szóstych oraz siódmych!
85Aby tradycji stało się zadość w połowie grudnia udaliśmy się na naszą coroczną przygodę kulturowo-językową - EUROWEEK :-) W tym oku uczestniczyła w nim liczna i zróżnicowana grupa uczniów naszej szkoły - siedemdziesiąt osób z klas: czwartych, piątych, szóstych oraz siódmych!
Tym razem zwiedziliśmy urokliwy Lądek Zdrój. Tutaj też miały miejsce niezwykłe zajęcia prowadzone przez wolontariuszy z Meksyku, Turcji i Palestyny. Mieszanka ras, języków i kultur była fascynująca! Główny prowadzący nazywał się Fernando i zarażał swoją wszystkich niezwykłą energią. Dzień rozpoczynaliśmy od śniadania, by mieć siłę na otwierający dzień Energizer, czyli energetyczne połączenie lekcji wf-u i muzyki. Następnie miały miejsce prezentacje o różnych krajach i ich kulturach. Przed lub po obiedzie wychodziliśmy na krótkie spacery, a po południu zaczynał się najbardziej emocjonujący punkt dnia - zajęcia w grupach zakończone fantastycznymi, kreatywnymi prezentacjami zadań wykonanych przez uczestników. Zobaczyliśmy narodowe tańce różnych państw, uczyliśmy się podstawowych słów w językach: hiszpańskim, tureckim i arabskim, prezentowano też muzykę charakterystyczną dla danego okresu w kulturze oraz przeróżne występy na zadane tematy. Uczestnicy doskonale wczuwali się w zadania i wykazywali pomysłowością.
Bariery językowe przestały istnieć. Formy aktywności na EUROWEEKU są bardzo zróżnicowane, dlatego nie sposób się nudzić. Nieustannie towarzyszyła nam muzyka, taniec, zabawy ruchowe i śmiech. Niemal każdy dzień kończył się dyskoteką, podczas której zużywano resztki energii.
Efektem tego niezapomnianego wyjazdu były bez wątpienia: podniesienie kompetencji językowych i interpersonalnych oraz kształtowanie postawy otwartości względem ludzi różnych narodowości i kultur.
85
Archiwum Aktualności